Nie bądź tylko Gapiem. Weź aktywny udział w dyskusji i zarejestruj się już teraz. Rejestracja

Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Odpowiedz w temacie

Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?


Luźne rozmowy na luźne tematy


Jakie jest w Polsce szkolnictwo?
Chore 30%  30%  [ 13 ]
Dobre 11%  11%  [ 5 ]
Wspaniałe 2%  2%  [ 1 ]
Dziwne 20%  20%  [ 9 ]
Niezrozumiałe 16%  16%  [ 7 ]
Podłe 5%  5%  [ 2 ]
Przyzwoite 16%  16%  [ 7 ]
Liczba głosów : 44
Opcje      Szukaj
Post 12 lis 2007, o 20:37
 Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Junior
Junior
Avatar użytkownika

Dołączył: 24 gru 2006, o 14:47
Posty: 157

Zobacz profil 
Ja dopiero kończę gimnajzum. Mam wiele znaków zapytania do przyszłości. Dlatego, że wszystko chyba w naszym kraju jest pomieszane

Otóż wiem, że na studia trzeba się dostać - mieć dobry wynik z matury, zdać jakiś egzamin i mieć fart.
Wiem też, że liceum ogólnokształcące trwa 3 lata i przygotowuje do matury.
Wiem też, że liceum profilowane trwa 3 lata i przygotowuje do matury, szczególnie z rozszerzonych przedmiotów jakie się na tej maturze wybiera.
Wiem też, że technikum zawodowe trwa przeważnie 4 lata i przygotowuje do matury i wybranego zadowu. Ale czy po tym technikum da się znaleźć pracę w Polsce, czy trzeba szukać szczęścia za granicą. Jak to jest?
Wiem też, że istnieje coś takiego jak Zasadnicza Szkoła Zawodowa, która ptzygotowuje chyba do zawodu jak nazwa wskazuje, ale czy do matury też?
Co to jest ta matura - wiem, że jakiś egzamin poważny, ale z ilu przedmiotów - jakieś roszczerzone koniecznie? Jak z tym jest?
A po liceum lub technikum jak sie nie dostanie na studia - to trzeba iść do wojska, czy można sobie spokojnie wyjechać.
Wydaje mi się, że np. technik informatyk to coś potrafi zdziałaś za granicą jak zna język, ale czy musi płacić jakieś podatki czy coś?

Nie znam się na tej hierarchii szkolnictwa. Nasz system jest dziwny. Chory.
Może ktoś mi pomoże?


A co to jest amnestia?


Pozdrawiam


           
Post 12 lis 2007, o 20:49
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Weteran
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył: 30 paź 2005, o 14:03
Posty: 3795

Zobacz profil 
Amnestii juz nie ma wiec nie trzeba ci tego tlumaczyc, ale w tym roku na maturze wprowadzono taki zapis ze jesli 1 przedmiotu nie zdasz to mozesz pisac poprawkowy w sierpniu, a nie czekac na ponowne zdanie matury w nastepnym roku.

_________________
NICKI PEDERSEN = STAL RZESZÓW 2006-2007!!! FAREWELL NICKI
Slovenian Speedway GP Final 2006 - Nicki Pedersen!!!


           
Post 12 lis 2007, o 20:51
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Uczestnik GP
Uczestnik GP
Avatar użytkownika

Dołączył: 7 lis 2005, o 21:02
Posty: 1359

Zobacz profil 
Amnestii i już nie ma więc nie masz się czym przejmować :P
Jeśli chodzi o dostanie się na studia to liczy się jedynie wynik matury, nie ma żadnych egzaminów wstępnych.

Matura. Polski jest obowiązkowy, wybierasz jedynie poziom (podstawowy lub rozszerzony). Na egzaminie masz tekst źródłowy niezwiązany z omawianymi na lekcjach zagadnieniami, przeważnie są to teksty publicystyczne. Masz do napisania wypracowanie, z dwoch tematów wybierasz jeden i sobie piszesz. Egzamin ustny to prezentacja, musisz się zmieścić w granicach od 12-15 min (chyba). Jeśli wszystko ładnie powiesz dostajesz 5pkt, a żeby zdać egzamin trzeba 6pkt. Po przedstawieniu prezentacji, egzaminator zadaje ci pytania związane z tą prezentacją, otrzymujesz za to max 15pkt.

Kolejny przedmiot to język obcy, który sobie wybierasz. Deklarujesz na jakim poziomie. Możesz np wybrać pisemny podstawowy, a ustny rozszerzony i odwrotnie. Następny jest przedmiot wybrany, z którego masz tylko egzamin pisemny. Jeśli chcesz możesz sobie wybrać przedmioty dodatkowe (chyba max 3) ale muszą być zdawane na poziomie rozszerzonym. Jeśli nie zdasz przedmiotu dodatkowego to nic się nie dzieje.

Na razie nie masz się czym przejmować, bo zanim będziesz przystępował do egzaminu wszystko się może zmienić. Na szczęście nie będzie już wielkiego romana :P


           
Post 12 lis 2007, o 21:21
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Uczestnik GP
Uczestnik GP
Avatar użytkownika

Dołączył: 4 kwi 2006, o 18:48
Skąd: Rzeszów
Posty: 962

Zobacz profil 
_fen_ napisał(a):
Egzamin ustny to prezentacja

Tak było do tej pory. I będzie jeszcze przez dwa lata. Gdy don_beny będzie zdawał matura ustna ma mieć formę pytań z lektur. Polegać to ma na losowaniu pytań i odpowiedzi. Forma o wiele gorsza i trudniejsza od tej dotychczasowej tak wygodnej prezentacji. Pierwszym rocznikiem, który na to wpadnie będzie `91. Tak mi się coś o uszy obiło, aczkolwiek głowy nie dam.

Jeszcze jedno co do matury czego nie napisał fen. W wyniku działań "wielkiego Romana" obowiązkowo trzeba będzie zdawać maturę z matematyki. Pierwszym rocznikiem, który dostąpi tego "zaszczytu" będzie `91.

_________________
Obrazek


           
Post 12 lis 2007, o 23:44
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Uczestnik GP
Uczestnik GP
Avatar użytkownika

Dołączył: 20 mar 2004, o 20:28
Posty: 902

Zobacz profil 
No pierdolis*? ;o Mam nadzieje, ze ktos szybko rozwieje te watpliwosci :(
A o matmie to wiem :(
Biedny moj rocznik, biedny :lol:

_________________
Obrazek


           
Post 13 lis 2007, o 09:03
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Uczestnik GP
Uczestnik GP
Avatar użytkownika

Dołączył: 27 lip 2004, o 16:28
Skąd: Rzeszów kur*a, królowie południa!
Posty: 1374

Zobacz profil 
Za to moj jest farciarski :)

Bez matmy na maturze, z prezentacja. Gorzej, bo strasznie slabo, nie tylko w mojej szkole zreszta, wychodza egzaminy zawodowe. A jak juz czlowiek lazi 4 lata do tego zasranego technikum to przydaloby sie ten egzamin zdac. Ja mam nadzieje ze w moim przypadku nie bedzie juz zadnych zmian. Bo to jak mowi piosnka: "już za rok matura!" :spiew:

_________________
Obrazek

Obrazek


           
Post 13 lis 2007, o 09:55
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Legenda
Legenda
Avatar użytkownika

Dołączył: 29 sie 2004, o 11:25
Skąd: Sydney
Posty: 8377

Zobacz profil 
Cytuj:
Otóż wiem, że na studia trzeba się dostać - mieć dobry wynik z matury, zdać jakiś egzamin i mieć fart.


Wyzsze szkoly prowadza czasem nabor na podstawie egzaminu/ow, a czasem na podstawie konkursu swiadectw, czasem zas jednego i drugiego. Ze trzeba miec farta to pewne, jak sie ma znajomosci, to jeszcze lepiej, a jak sie da komus w lape, to jeszcze lepiej. :D

Cytuj:
Wiem też, że liceum ogólnokształcące trwa 3 lata i przygotowuje do matury.


Tak jest, dokladnie.

Cytuj:
Wiem też, że liceum profilowane trwa 3 lata i przygotowuje do matury, szczególnie z rozszerzonych przedmiotów jakie się na tej maturze wybiera.


Tak jest.

Cytuj:
Wiem też, że technikum zawodowe trwa przeważnie 4 lata i przygotowuje do matury i wybranego zadowu. Ale czy po tym technikum da się znaleźć pracę w Polsce, czy trzeba szukać szczęścia za granicą. Jak to jest?


Polska jest na tyle poroniona, ze tu zwykle bez studiow ciezko jest o prace. Nie wiem, moze z czasem zacznie sie to zmieniac. Za granica jest duzo latwiej, ale tylko jesli znasz jezyk danego kraju.

Cytuj:
Wiem też, że istnieje coś takiego jak Zasadnicza Szkoła Zawodowa, która ptzygotowuje chyba do zawodu jak nazwa wskazuje, ale czy do matury też?


Nie. Mozesz po niej skonczyc technikum i wtedy zdawac mature.

Cytuj:
Co to jest ta matura - wiem, że jakiś egzamin poważny, ale z ilu przedmiotów - jakieś roszczerzone koniecznie? Jak z tym jest?


Tu pozostawiam tym, co sa bardziej na czasie.

Cytuj:
A po liceum lub technikum jak sie nie dostanie na studia - to trzeba iść do wojska, czy można sobie spokojnie wyjechać.


Wydaje mi sie, ze jak sie wymeldujesz z Polski, to sluzby odbywac nie musisz. Nie wiem zas jak to wyglada w przypadku, gdy wyjedziesz, ale w Polsce jestes zameldowany.

Cytuj:
Wydaje mi się, że np. technik informatyk to coś potrafi zdziałaś za granicą jak zna język, ale czy musi płacić jakieś podatki czy coś?


Podatki na pewno placisz w kraju, gdzie pracujesz. Nie wiem, z jakimi krajami Polska ma umowy odnosnie podwojnego opodatkowania, a z jakimi nie. Pamietam, ze jak wyjechalem do Australii to placilem podatki jedynie w Australii.

Jesli chodzi zas o polskie szkolnictwo to powiem tak - przeladowane roznymi badziewiami, zupelnie nie przygotowujace do doroslego zycia ani nie dajace zbyt wiele wiedzy praktycznej. Wkuwanie na pamiec nieraz tak debilnych rzeczy jak szczegolowa budowa komorki pierwotniaka albo dokladnego przebiegu Rewolucji Francuskiej, ze nie wspomne o przedziwnym skladzie lektur, a bardzo malym zakresie gramatyki, stylistyki i ortografii.

_________________
Regards from Sydney
Jasiek

It's ok to disagree with me. I cannot force you to be right


           
Post 13 lis 2007, o 10:24
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Medalista GP
Medalista GP
Avatar użytkownika

Dołączył: 19 mar 2004, o 17:20
Posty: 2233

Zobacz profil 
duscher napisał(a):
A jak juz czlowiek lazi 4 lata do tego zasranego technikum to przydaloby sie ten egzamin zdac.

Spokojnie, jak będziesz chciał, to zdasz. Co do wyników, to wypowiem się tylko w kwestii technika informatyka. Mamy wyniki na poziomie 43% (technik elektronik niecałe 7%), czyli o przeszło 7% większą zdawalność, niż średnia w OKE Kraków, do której należymy (podkarpackie, lubelskie, małopolskie) oraz o mniej więcej tyle samo większą zdawalność, niż ogół województw w kraju. Oczywiście 43% nie wyglada oszałamiająco, ale popatrz na wyniki osiągane przez uczniów w trakcie nauki oraz ogólne podejście do sprawy. Wg mnie na taki wynik nie wpływa tyle wiedza, co nieznajomość procedury egzaminu oraz totalny brak umiejętności czytania tego, co jest napisane.
Zresztą to temat rzeka, jak ktoś będzie zainteresowany szczegółami, to pisać :D

_________________
Obrazek


           
Post 13 lis 2007, o 12:01
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Uczestnik GP
Uczestnik GP
Avatar użytkownika

Dołączył: 27 lip 2004, o 16:28
Skąd: Rzeszów kur*a, królowie południa!
Posty: 1374

Zobacz profil 
ireneusz napisał(a):
ale popatrz na wyniki osiągane przez uczniów w trakcie nauki oraz ogólne podejście do sprawy.


To nie tylko od uczniow zalezy, mam w klasie jednego ktory bardzo chce sie uczyc i robi to bnez problemow, ale mam tez kilku, ktorzy jak widza co sie dzieje to odpuszczaja, a wystarczy troche ich zmotywowac. Nie chce tu narzekac na MOJĄ szkole, ale dzisiaj na 9 lekcji mielismy 3, a nasze lekcji specjalizacji ( podobno tego bedzie bardzo malo (wogule? (tylko nie pisac mi tu ze to jakis ortograf)) na egzaminie zawodowym) to istny cyrk. Kobieta sobie nie radzi i tyle, sa bardziej doswiadczeni nauczyciele i oni napewno dobrze poprowadzili by ta lekcje.
Tylko, tylko ja nie narzekam, bo prawdopodobnie wyjezdzam, a pozatym malo kreci mnie moj kierunek w szkole.

_________________
Obrazek

Obrazek


           
Post 13 lis 2007, o 12:21
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Junior
Junior
Avatar użytkownika

Dołączył: 24 gru 2006, o 14:47
Posty: 157

Zobacz profil 
Jasiek:
Cytuj:
Cytuj:
Wiem też, że istnieje coś takiego jak Zasadnicza Szkoła Zawodowa, która ptzygotowuje chyba do zawodu jak nazwa wskazuje, ale czy do matury też?


Nie. Mozesz po niej skonczyc technikum i wtedy zdawac mature.


Czyli teraz, po gimnazjum mogę sobie pójść do Zasadniczej Szkoły Zawodowej, na 2 lata (przykładowo gatsronomia). To będę miał 17 lat. Potem 3 lata w liceum profilowanym lub ogólnokształcącym ewentualnie technikum. To będę miał 20 lub 21 lat. Zdam maturę (przypuśćmy). I mogę tak:
- znowu zawodówka
- technikum
- studia

Ciekawe... Można się uczyć w nieskończoność :D


           
Post 13 lis 2007, o 12:44
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Medalista GP
Medalista GP
Avatar użytkownika

Dołączył: 19 mar 2004, o 17:20
Posty: 2233

Zobacz profil 
@duscher
Oczywiście, że nie tylko od uczniów. Szkoła to dzis taki troszkę "system naczyń połączonych". Wiele zależy od klasy, nauczyciela, szkoły, stanu pracowni itp.
Co do specjalizacji - zakres tematyczny ŻDANEJ specjalizacji nie jest ujęty w wymaganiach (standardach) egzaminacyjnych. Jest tak dlatego, że egzamin piszą wszyscy takim sam w ramach jednego zawodu. Gdyby uwzględniać wybrane specjalizacje, konieczne stałoby się różnicowanie zadań. Ale z drugiej strony specjalizacja z systemów zarządzania bazami danych czy systemów i sieci komputerowych bardziej przyczyni się do pozytywnego wyniku egzaminu, niż ta, na którą uczęszczasz (grafika komputerowa).
duscher napisał(a):
[..]a pozatym malo kreci mnie moj kierunek w szkole.[..]

I to też jest poniekąd przyczyna słabych wyników egzaminu. Z tym, że wina jest także po stronie nauczycieli, którzy nie potrafią (nie chcą?) zainteresować tematem uczniów.

duscher napisał(a):
ale dzisiaj na 9 lekcji mielismy 3

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

P.s. Tutaj masz informator (http://www.zstrzeszow.pl/egzaminy/dokumentacja/tech_informatyk.pdf)- na końcu (strony 40,41) są wymienione standardy wymagań - czyli to, co powinieneś umieć przystępując do egzaminu. Gdyby informowano o tym przed wyborem specjalizacji, byłoby łatwiej uczniom podjąć decyzję.

_________________
Obrazek


           
Post 13 lis 2007, o 13:27
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Solidny ligowiec
Solidny ligowiec
Avatar użytkownika

Dołączył: 24 mar 2004, o 12:46
Skąd: Ruhrpolen
Posty: 424

Zobacz profil 
_don_beny_ napisał(a):
Czyli teraz, po gimnazjum mogę sobie pójść do Zasadniczej Szkoły Zawodowej, na 2 lata (przykładowo gatsronomia). To będę miał 17 lat. Potem 3 lata w liceum profilowanym lub ogólnokształcącym ewentualnie technikum. To będę miał 20 lub 21 lat. Zdam maturę (przypuśćmy). I mogę tak:
- znowu zawodówka
- technikum
- studia

Ciekawe... Można się uczyć w nieskończoność :D

No mozna sie uczyc w nieskonczonosc jesli chcesz sobie zmarnowac zycie hehe to czemu nie. Pamietaj o jednym ze jesli mylisz o pojsciu na studia to odpusc sobie marnowanie czasu w zawodowkach i pozniej w jakis technikach pozawodowych. Po prostu wez sie troche do nauki, zdaj dobrze ten egzamin konczacy gimnazjum (teraz chyba cos takiego jest) i wybierz w miare mozliwosci i swoich zainteresowan szkole ktora bedzie dla Ciebie wlasciwa i dobrze przygotuje Cie pozniej do Twoich studiow.


           
Post 13 lis 2007, o 15:45
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Junior
Junior
Avatar użytkownika

Dołączył: 24 gru 2006, o 14:47
Posty: 157

Zobacz profil 
Giene:

Cytuj:
No mozna sie uczyc w nieskonczonosc jesli chcesz sobie zmarnowac zycie hehe to czemu nie. Pamietaj o jednym ze jesli mylisz o pojsciu na studia to odpusc sobie marnowanie czasu w zawodowkach i pozniej w jakis technikach pozawodowych. Po prostu wez sie troche do nauki, zdaj dobrze ten egzamin konczacy gimnazjum (teraz chyba cos takiego jest) i wybierz w miare mozliwosci i swoich zainteresowan szkole ktora bedzie dla Ciebie wlasciwa i dobrze przygotuje Cie pozniej do Twoich studiow.


Racja, mądrze to ująłeś.

Na studiach, oprócz sameo studiowania trzeba uczyć się życia. Wydaje mi się, że podczas studiów człowiek najwięcej przeżywa. i właśnie trzeba w ich czasie dokonać wielu najtrudniejszych wyborów. Jednak trzeba temu sprostać.

W kwestii maksymalnie skrótowej:
W technikum czteroletnim zdaje się jakieś inne egzaminy oprócz matury? No coś takiego jak praca magisterska, a praca techniczna? I czy w technikum maturę zdaje się w czwartym czy w trzecim roku?


           
Post 13 lis 2007, o 16:32
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Uczestnik GP
Uczestnik GP
Avatar użytkownika

Dołączył: 27 lip 2004, o 16:28
Skąd: Rzeszów kur*a, królowie południa!
Posty: 1374

Zobacz profil 
Technikum, czteroletnie, zakonczone matura (4 klasa) i egzaminem zawodowym, to o czym z ireneuszem pisalem. Wczesniej byly wygodne? prace dyplomowe teraz sa egzaminy zawodowe, czesc praktyczna i czesc teoretyczna.
ireneusz napisał(a):
Co do specjalizacji -zakres tematyczny ŻDANEJ specjalizacji nie jest ujęty w wymaganiach
(standardach) egzaminacyjnych.


I to tez mnie interesuje. Na ten przedmiot w klasie trzeciej przeznaczamy najwiecej czasu, a nie ma ona nic wpsolnego z egzaminem. Urzadzenia Techniki Komputerowej - spory material na egzaminie, a my przygode z tym przedmiotem konczymy w drugiej klasie, zretsza nie uczac sie doslownie niczego wiecej (ale to juz odsobny temat). Wiem specjalizacja przygotowuje do jak sama nazwa wskazuje specjalnosci w danym zawodzie, ale dla osob, ktore nie zamierzaja wiazac swojej przyszlosci z informatykiem, najwazniejszy jest egzamin zawodowy.
Cytuj:
I to też jest poniekąd przyczyna słabych wyników egzaminu. Z tym, że wina
jest także po stronie nauczycieli, którzy nie potrafią (nie chcą?)
zainteresować tematem uczniów.


Nie wiem czy tylko ja, ale w trzeciej klasie gimnazjum, majac 15! lat, nie mialem pojecia co chce robic w przyszlosci i jak ulozyc sobie zycie. Fajna szkola, luzna, basen, fajna hala. Idzie paru kumpli. Tyle.

_________________
Obrazek

Obrazek


           
Post 13 lis 2007, o 17:23
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Medalista GP
Medalista GP
Avatar użytkownika

Dołączył: 19 mar 2004, o 17:20
Posty: 2233

Zobacz profil 
duscher napisał(a):
I to tez mnie interesuje. Na ten przedmiot w klasie trzeciej przeznaczamy najwiecej czasu, a nie ma ona nic wpsolnego z egzaminem.

Nie chcę cię dołować, ale w czwartej klasie będzie podobnie (tzn. 6 godzin tygodniowo) ...

_________________
Obrazek


           
Post 13 lis 2007, o 18:13
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Uczestnik GP
Uczestnik GP
Avatar użytkownika

Dołączył: 27 lip 2004, o 16:28
Skąd: Rzeszów kur*a, królowie południa!
Posty: 1374

Zobacz profil 
Zadne dolowanie, bo to jeden z ciekawszych przedmiotow. Szczegolnie w naszej klasie :wink:

A tak do tematu, to czy ten stary zwiazany ze szkola juz nie istnieje? Jak tak to napisze tutaj.
W sumie technikum nie polecam, bo to cztery lata, bo to w wiekszosci sami kolesie. Ale Zespół Szkół Technicznych jako szkołe bardzo polecam. Jest cos dla wszystkich, mozna sie nauczyc, mozna posmiac i mozna tez bez wiekszych problemow skonczyc szkole na sporym luzie. Do tego coraz wiecej dziewczyn w naszej szkole :), basen i chyba jedna z lepszych hal sportowych w RZeszowie.

_________________
Obrazek

Obrazek


           
Post 13 lis 2007, o 19:45
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Legenda
Legenda
Avatar użytkownika

Dołączył: 29 sie 2004, o 11:25
Skąd: Sydney
Posty: 8377

Zobacz profil 
Cytuj:
Na studiach, oprócz sameo studiowania trzeba uczyć się życia.


To zalezy. Jesli mieszkasz z rodzicami podczas studiow to ten moment troche sie odsuwa w czasie i zaczynasz sie uczyc zycia dopiero wtedy, gdy podejmujesz prace. Jesli zas wyjezdzasz na studia, mieszkasz w akademiku/na stancji to rzeczywiscie dostajesz wieksza szkole zycia.

Cytuj:
Wydaje mi się, że podczas studiów człowiek najwięcej przeżywa.


Najwiecej imprez na pewno. :P Z mojego doswiadczenia moge powiedziec, ze dla mnie najciekawsze jest to, co sie dzialo po moim wyjezdzie z Polski - nauka wszystkiego od zera, ustawianie zycia od nowa, uczenie sie nowego kraju, podatkow, zasad szukania pracy i wielu innych.

Cytuj:
i właśnie trzeba w ich czasie dokonać wielu najtrudniejszych wyborów.


Mysle, ze niekoniecznie. Najtrudniejszy wybor to czesto samo pojscie na studia i wybor kierunku.

_________________
Regards from Sydney
Jasiek

It's ok to disagree with me. I cannot force you to be right


           
Post 28 lis 2007, o 15:39
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Junior
Junior
Avatar użytkownika

Dołączył: 24 gru 2006, o 14:47
Posty: 157

Zobacz profil 
A taka rzecz mi jeszcze się nasunęła...

Jak skończę technikum i nie pójdę na studia, a będę miał stałą pracę - też muszę iść do wojska? I na ile do tego wojska?


           
Post 28 lis 2007, o 18:04
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Uczestnik GP
Uczestnik GP
Avatar użytkownika

Dołączył: 4 kwi 2006, o 18:48
Skąd: Rzeszów
Posty: 962

Zobacz profil 
O ile mi wiadomo od bodajże 2010 (?) ma zostać stworzona armia zawodowa i nie będzie czegoś takiego jak rezerwa wojskowa. Dlatego też najprawdopodobniej wojsko Ci nie grozi.
Jeśli coś przekręciłem to niech mnie ktoś lepiej poinformowany poprawi.

_________________
Obrazek


           
Post 28 lis 2007, o 18:15
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Szkółkowicz
Szkółkowicz

Dołączył: 3 lut 2007, o 01:11
Skąd: B-IV
Posty: 23

Zobacz profil 
do 2010 może się 5 razy zmienić, ale mam nadzieje że jednak będzie to wojsko zawodowe. Jednak na chwile obecna w sytuacji takiej że kończysz technikum i idziesz do pracy to to Cię nie chroni przed wojskiem :? chyba że jesteś jedynym żywicielem rodziny.... czy jakoś tak
pozdro


           
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w temacie  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 93 gości


Narzędzia



Skocz do:  

Uprawnienia

Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

Original style by phpBBservice.nl & New Design style by ZeNaNLi