Nie bądź tylko Gapiem. Weź aktywny udział w dyskusji i zarejestruj się już teraz. Rejestracja

Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Odpowiedz w temacie

Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?


Luźne rozmowy na luźne tematy


Jakie jest w Polsce szkolnictwo?
Chore 30%  30%  [ 13 ]
Dobre 11%  11%  [ 5 ]
Wspaniałe 2%  2%  [ 1 ]
Dziwne 20%  20%  [ 9 ]
Niezrozumiałe 16%  16%  [ 7 ]
Podłe 5%  5%  [ 2 ]
Przyzwoite 16%  16%  [ 7 ]
Liczba głosów : 44
Opcje      Szukaj
Post 19 mar 2008, o 19:04
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Solidny ligowiec
Solidny ligowiec
Avatar użytkownika

Dołączył: 27 paź 2007, o 12:09
Skąd: Rzeszów
Posty: 374

Zobacz profil 
Ok dzięki za info . Doktorat raczej mi nie grozi :D

Jeszcze i tak nie wiem jakie studia wybiorę , ale chciałbym jakieś gdzie jest matematyka , ale nie za dużo fizyki , bo w liceum mi za bardzo nie idzie , zresztą nie ma się co dziwić jeśli ma się takiego nauczyciela ...

_________________
Davey Watt - The new team's captain from Rzeszów


           
Post 19 mar 2008, o 19:44
 Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Uczestnik GP
Uczestnik GP
Avatar użytkownika

Dołączył: 24 sie 2004, o 14:53
Skąd: Rzeszów
Posty: 1412

Zobacz profil 
Damian! napisał(a):
Beny, z tymi przedmiotami które chcesz zdawac czyli WOS, historia na dobrych uczelniach nie dostaniesz się raczej na nic konkretnego - bardziej takie pierdółki typu socjologia, politologia, europeistyka itp. które kształcą bezrobotnych.


Damian ja słyszałem o ludziach, którzy zdawali na maturze geografie i dostali się na Politechnikę Rzeszowską, jednak później bardzo szybko zakończyli nauczanie :wink:

_________________
"Szumina" pokazał, że ma jaja jak dzwony - J. Dymek


           
Post 19 mar 2008, o 21:09
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Trener
Trener
Avatar użytkownika

Dołączył: 2 cze 2004, o 19:58
Skąd: H69
Posty: 2326

Zobacz profil 
Mat, takich przypadków właśnie stąpa sporo po ziemi. ;) Nie jest tajemnicą, że na starcie na PRz trzeba mieć już obcykaną szczególnie matmę i nie tylko, a niektórzy wiesz, zadowoleni po geografii i jak przychodzi np. przerobić zbiór zadań Banasia to nie wiedzą zwykle od której strony zacząć i mówią tylko: "o k***a takie rzeczy kosmiczne bierzemy". :D I tak po pół roku kończy się przygoda części z nich z uczelnią. :> Od tego roku akademickiego kilku moich znajomych zaczęło studia na "Zarządzaniu i marketingu" (na polibudzie oczywiście) z WOS-em z matury. Nie wiem na jakiej zasadzie na ten kierunek odbywała się rekrutacja, może były wolne miejsca, albo jakoś tak. Polegli na matmie. ;]

_________________
Obrazek


           
Post 19 mar 2008, o 21:51
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Solidny ligowiec
Solidny ligowiec
Avatar użytkownika

Dołączył: 27 paź 2007, o 12:09
Skąd: Rzeszów
Posty: 374

Zobacz profil 
A jakie studia wg. Was są najlepsze na PRz :?: Jakiś kierunek na którym szczególnie liczy się matma , bo akurat matma mi dobrze idzie .

_________________
Davey Watt - The new team's captain from Rzeszów


           
Post 19 mar 2008, o 22:47
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Junior
Junior
Avatar użytkownika

Dołączył: 24 gru 2006, o 14:47
Posty: 157

Zobacz profil 
Damian, dzięki, wiele rozjaśniasz.

Inżynieria każdego typu to chyba coś lepszego jak bycie magistrem. Plusem uczenia w szkole np. są wakacje i wiele przerw. A inżynier ciągle myśli o nowych rzeczach, tak sądzę.

Wiecie co, mam takiego sąsiada, inżyniera obsługi i eksploatacji samochodów (ma kategorie prawa jazdy A, B, C, D, E i T, także skończył liceum zawodowe w obróbce skrawaniem). I przychodzę do Niego, raz na jakiś czas, żeby go strzyc. Ostatnio mi nie wyszło. Strzygłem też Jego kolegę. Dziś natrafiła się okazja, chciał, żebym wpadł. I wiecie co? Ostrzygłem Go i akurat tego kolegę, mówi mi on - Zostań fryzjerem! Dobry jesteś! Co prawda ja tnę maszynką, ale podoba mi się to.

W Tomaszowie Mazowieckim (50km od Drzewicy) jest technikum fryzjerskie. Fajna sprawa, zaczynam myśleć...

A jeszcze co to tej inżynierii. Technikum informatyczne --> Informatyka / Fizyka / Budownictwo? Jest taka szansa?


           
Post 19 mar 2008, o 22:57
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?


a co bedzie jak nie znajdziecie pracy w zawodzie wyuczonym na studiach?

u mnie w pracy jest dziewczyna po studiach, ja mam średnie bez matury, wogóle nie przystąpiłem do niej, chodziłem do najgorszego LO w Rzeszowie a zarabiamy tyle samo...

podobnych przykładów pewnie jest wiele


           
Post 19 mar 2008, o 23:33
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Uczestnik GP
Uczestnik GP
Avatar użytkownika

Dołączył: 24 sie 2007, o 11:09
Skąd: Rzeszów
Posty: 1184

Zobacz profil 
Co do fryzjerskiego to w Rzeszowie w technikum mechanicznym na fryzjerskim jest jeden chłopak i około 35 dziewczyn :lol: :lol: Taki to ma życie, tylko jak tu się uczyć :?: 8-)

_________________
Po nieodpuszczeniu Miedziakowi przez Kuciape w Toruniu : "Stworzyliśmy potwora" :D


           
Post 20 mar 2008, o 00:35
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Junior
Junior
Avatar użytkownika

Dołączył: 24 gru 2006, o 14:47
Posty: 157

Zobacz profil 
Spoko!!! Mam chyba jeszcze ponad miesiąc, żeby składać papiery do szkół. Myślę intensywnie

Ej! A z informatyki zdaje się maturę? Bo znalazłem w pobliżu taki profil z rozszerzonym językiem angielskim i informatyką.
http://www.przysucha.pl/zsz/ksztalcenie ... tacja.html

Ta strona jest dość rzadko edytowana, mam nadzieję, że ten profil to prawda, bo by mi to odpowiadało. Informatyka mogła by być w tym przypadku przedmiotem dodatkowym, może nawet rozszerzonym. A co będę robił w przyszłości to i tak się jeszcze okaże.

Czy ktoś z Was po gimnazjum (po 8-klasowej podstawówce) wiedział już na 100% co chce robić w życiu, a czego się uczyć?


           
Post 20 mar 2008, o 01:57
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Uczestnik GP
Uczestnik GP
Avatar użytkownika

Dołączył: 24 sie 2007, o 11:09
Skąd: Rzeszów
Posty: 1184

Zobacz profil 
Z tego co wiem, to tak 8-) Informatyke można zdawać na maturze, nie można przedmiotów np. technicznych. Ja bym po mojej klasie mechatronike chciał zdawać ale nie ma matury z mechatroniki. Co śmieszniejsze, nie ma testów na dyplom technika z mechatroniki. Ja po mechatronice będę zdawał ogólny test a przecież będę niby z wykształcenia technikiem mechatroniki :roll: Reasumując zdawając ten sam test co mechanik, ja dostane dyplom technika mechatroniki a on technika mechaniki :lol: :lol: Musze przyznać że to jest poronione. Przynajmniej tak mi mówili :)

Oczywiście ma to też swoje plusy, bo przecież nie mogą dać aż tak trudnego zadania mechatronicznego bo go mechanik nie zda ani mechanicznego bo go mechatronik nie zda :lol: No tylko praktyczne są chyba inne :D Jeśli jest inaczej to niech mnie ktoś oświeci, bo to co mi mówili jest serio poronione :D

_________________
Po nieodpuszczeniu Miedziakowi przez Kuciape w Toruniu : "Stworzyliśmy potwora" :D


           
Post 20 mar 2008, o 02:03
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Trener
Trener
Avatar użytkownika

Dołączył: 2 cze 2004, o 19:58
Skąd: H69
Posty: 2326

Zobacz profil 
Krzy$!ek napisał(a):
A jakie studia wg. Was są najlepsze na PRz Jakiś kierunek na którym szczególnie liczy się matma , bo akurat matma mi dobrze idzie .
A to już zależy co Cię interesuje. Matma to się na PRz na każdym kierunku liczy. :D Jeśli zależy Ci głównie na niej, to może matematyka stosowana.

_don_beny_ napisał(a):
W Tomaszowie Mazowieckim (50km od Drzewicy) jest technikum fryzjerskie. Fajna sprawa, zaczynam myśleć...
Zapotrzebowanie na fryzjerów jest, więc technikum fryzjerskie nie jest złą alternatywą. Tylko te 50 km. Wg mnie to bardzo duża odległość. Codzienne dojazdy bywałyby bardzo ale to bardzo uciążliwe. Wczesne wstawanie, późne powroty do domu, w dodatku zmęczenie. A chodzi o to, żeby jeszcze znaleźć czas na naukę po szkole i inne rzeczy. Przy tak oddalonej szkole od miejsca zamieszkania słusznym rozwiązaniem byłby raczej internat.

_don_beny_ napisał(a):
A jeszcze co to tej inżynierii. Technikum informatyczne --> Informatyka / Fizyka / Budownictwo? Jest taka szansa?
Najlepiej byłoby gdybyś podparł się na opinii któregoś ze starszych kolegów (jeśli masz takich którzy tam uczęszczają) jak tam jest, przede wszystkim na jakim poziomie jest matematyka, fizyka. Ale myślę, że technika elektroniczne, informatyczne, energetyczne i im podobne są właśnie ukierunkowane do nauk ścisłych. Także teoretycznie myślę, że nic nie powinno stanąć na przeszkodzie żebyś podjął po tej szkole naukę na uczelni technicznej. W końcu przykładowo na PRz jest masa osób które są absolwentami techników. Więc jeśli nie znajdziesz dla siebie odpowiedniego profilu w liceum, to myślę, że kontynuacja nauki w tej szkole nie byłaby złym rozwiązaniem. Tylko wiedzieć musisz też, że w technikum już po maturze zdajesz również tzw. egzamin zawodowy. Jest to napisanie jakiegos projektu, który dotyczy wiedzy nabytej w technikum odnośnie swojego profilu kształcenia. W przypadku oblania go, nie masz tytułu "technik informatyk", a jesteś w takiej sytuacji jakbyś skończył liceum. Niezdanie tego egzaminu nie powoduje żadnych skutków odnośnie rekrutacji na studia, bo tylko matury mają moc. :)

seba1944 napisał(a):
a co bedzie jak nie znajdziecie pracy w zawodzie wyuczonym na studiach?
Ja o to będę się martwił po studiach. :P Ale myślę, że z wyższym technicznym coś się powinno znaleźć. :)

seba1944 napisał(a):
u mnie w pracy jest dziewczyna po studiach, ja mam średnie bez matury, wogóle nie przystąpiłem do niej, chodziłem do najgorszego LO w Rzeszowie a zarabiamy tyle samo...
I do tego wszystko się sprowadza, żeby dobrze wybrać kierunek studiów. Istnieje sporo takich, które zwykle są bezproduktywne, a mimo to ludzie się do nich garną. Taki przykład. Ludzie którzy kończą np. administrację siedzą później na kasie w delikatesach. Podobnych kierunków, po których jesteś bez szans na robotę w zawodzie jest sporo. Filozofów, kulturoznawców, socjologów, politologów, europeistów, archeologów i tak dalej. Gdzie takich potrzebują? Szczególnie na podkarpaciu. Potrzeba natomiast prawników, bankowców, inżynierów itd. No i często gości po zawodówkach dobrych w swoim rzemiośle. Ale większość ma chyba ambicje zdobycia wyższego wykształcenia. Dlatego dobrze, że m.in. Beny już teraz z głową stara się zaplanować swoją przyszłość i trzeźwo myśli na ten temat.

_don_beny_ napisał(a):
Ej! A z informatyki zdaje się maturę? Bo znalazłem w pobliżu taki profil z rozszerzonym językiem angielskim i informatyką.
Z tego co mi się wydaje, informatyki nie można zdawać jako przedmiot podstawowy, tylko dodatkowy. Niemniej na maturze jest dostępna do zdawania. Możesz w necie poszukać sobie przykładowych arkuszy maturalnych i z ciekawości zobaczyć jak wyglądają.

_________________
Obrazek


           
Post 20 mar 2008, o 09:42
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Junior
Junior
Avatar użytkownika

Dołączył: 24 gru 2006, o 14:47
Posty: 157

Zobacz profil 
U mnie w szkole w mieście jest jeszcze zawodówka fryzjerska... Ale po tym jestem technikiem fryzjerstwa? I potem chyba muszę jeśli już to kontynuować naukę w technikum...


           
Post 20 mar 2008, o 16:07
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Trener
Trener
Avatar użytkownika

Dołączył: 2 cze 2004, o 19:58
Skąd: H69
Posty: 2326

Zobacz profil 
Zawodówka jest najmniej krętą drogą zdobycia jakiegoś zawodu (chyba 2 bądź 3 lata - zalezy od zawodu). Przez cały czas nauki masz kilka razy w tygodniu praktyki. Ta szkoła nie umożliwia zdobycia matury, ani tytułu technika. Po niej jesteś po prostu "fryzjerem". Po zawodówce jedynie co możesz zrobić to iść od razu do roboty. Jesli później chciałbyś zdobyć maturę wiązałoby się to z pójściem do technikum uzupełniającego. A to kolejne dwa lata. Ogólnie jednak, jeśli masz ambicje to niespecjalnie polecam. :)

_________________
Obrazek


           
Post 21 mar 2008, o 12:51
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Medalista GP
Medalista GP
Avatar użytkownika

Dołączył: 19 mar 2004, o 17:20
Posty: 2233

Zobacz profil 
Informatykę można zdawać (jak na razie) jedynie jako przedmiot dodatkowy w stopniu rozszerzonym. Co więcej, jest jedynym przedmiotem nie posiadającym tzw.progu zdawalności. Tzn. ktoś uzyskał wynik równy 20% = zdał maturę z informatyki na 20%.

_________________
Obrazek


           
Post 31 mar 2008, o 15:09
 Daję pracę
Medalista GP
Medalista GP
Avatar użytkownika

Dołączył: 14 cze 2005, o 00:34
Posty: 2957

Zobacz profil 
Szukam do pracy telemarketera oraz handlowca. Atrakcyjne zarobki. Swobodny czas pracy.

telefon.: 506 310 613

_________________
http://www.drozdmarketing.pl


           
Post 31 mar 2008, o 21:54
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Legenda
Legenda
Avatar użytkownika

Dołączył: 29 sie 2004, o 11:25
Skąd: Sydney
Posty: 8376

Zobacz profil 
Praca jako telemarketer - freelancer to w Australii czesta sprawa. Problem takiej pracy polega na tym, ze zwykle dostaje sie tylko prowizje, a nie ma sie stawki podstawowej. Po prostu malutkie firmy nie sa w stanie tej podstawy zapewnic.

Zeby rozwiac wiele watpliwosci przy zamieszczaniu ogloszenia o prace (a tym samym uczynic sie bardziej wiarygodnym) nalezaloby troche wiecej napisac. Na przyklad:
- czy praca jest na podstawe + prowizje, czy na sama prowizje, czy moze na sama podstawe
- ile godzin czasu jest wymagane kazdego tygodnia
- czy potrzeba wlasnego samochodu
- jakie beda obowiazki pracownika
- ile (mniej wiecej) zaplaty nalezy sie spodziewac
- jakie doswiadczenie jest wymagane od kandydata
- jakie perspektywy stwarza owa praca

_________________
Regards from Sydney
Jasiek

It's ok to disagree with me. I cannot force you to be right


           
Post 9 wrz 2008, o 17:14
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Junior
Junior
Avatar użytkownika

Dołączył: 24 gru 2006, o 14:47
Posty: 157

Zobacz profil 
siema

jest taka sprawa, zacząłem właśnie naukę w liceum

tak wstępnie chcę sobie obrać kilka przedmiotów z których będę zdawać maturę
i mam pytanko, fajnie by było jak byście wiedzieli

mogę zdawać maturę z kilku dodatkowych przedmiotów na poziomie podstawowym??
bo jeśli nie, to obniża moje morale...
chcę spróbować z biologii, historii, WOSu, może PP, geografii i niemieckiego
mam rozszerzone:
historię (3 w pierwszej klasie, dalej nie wiem)
WOS (dopiero w drugiej klasie)
język angielski (4 w 1 klasie, 5 w 2 i 3)

co o tym sądzicie?


           
Post 9 wrz 2008, o 17:18
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Medalista GP
Medalista GP
Avatar użytkownika

Dołączył: 6 lip 2003, o 11:35
Skąd: z I łuku | Rzeszów
Posty: 2251

Zobacz profil 
Na moje oko liceum szybko utemperuje Twoje plany 8-)
Zanim mature bedziesz zdawal jeszcze wiele moze sie zmienic, ale poki co jest tak ze zdaje sie obowiazkowo jezyk polski, jezyk obcy i wybrany przedmiot, tu masz wybor dowolnosci czy podstawa czy rozszerzony, ale jesli decydujesz sie zdawac cos wiecej to juz kazdy kolejny przedmiot tylko rozszerzony.

_________________
MPF - Marma Psycho Fans !
Obrazek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć
przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.
Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.


           
Post 9 wrz 2008, o 17:28
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Uczestnik GP
Uczestnik GP

Dołączył: 28 kwi 2008, o 16:18
Skąd: Hetmańska 69
Posty: 1181

Zobacz profil 
Na dodatek będziesz musiał zdawać obowiązkowo matematykę, jeśli teraz zacząłeś naukę w liceum. Ja jestem w 2 klasie liceum i właśnie mój rocznik jest już objęty obowiązkową matmą 8-)


           
Post 9 wrz 2008, o 21:16
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Trener
Trener
Avatar użytkownika

Dołączył: 2 cze 2004, o 19:58
Skąd: H69
Posty: 2326

Zobacz profil 
Ale z tego co widziałem wstępne arkusze do obowiązkowej matmy, to poziom podstawowy będziecie mieć light. Bodajże 25 zadań zamkniętych (na wybór jednej z 4 odpowiedzi) i chyba 8 otwartych. Poziom trudności ostro zleciał w dół, więc nie ma się czego bać. Natomiast rozszerzona pozostaje bez zmian. Z tego co pamiętam, to jak pisałem, było chyba 10 czy 11 zadań (same otwarte).

Dla przyszłych maturzystow rada i trzy dosyć rozsądne wyjścia:
- zdawać przedmioty ścisłe i startować później na uczelnie techniczne/inżynierskie
- zdawać przedmioty humanistyczne (Wos+historia) i później studiować prawo
- zdawać przedmioty (jakby to ująć) anatomiczne :D (biola, chemia) i następnie studia medyczne
Co innego za bardzo się nie opierdziela bo nie ma roboty (no może jeszcze poza finansistami, którzy znajdą dobrze płatną pracę w zawodzie).

_________________
Obrazek


           
Post 10 wrz 2008, o 15:16
 Re: Praca - Szkolnictwo - System Jak to teraz jest?
Uczestnik GP
Uczestnik GP

Dołączył: 28 kwi 2008, o 16:18
Skąd: Hetmańska 69
Posty: 1181

Zobacz profil 
Jeszcze okazało się, że aby zdawać maturę z matematyki na poziomie rozszerzonym trzeba najpierw przystąpić do matury na poziomie podstawowym ...

Chciałbym się zapytać z jakich przedmiotów trzeba mieć zdaną maturę i na jakim poziomie, aby dostać się na Politechnikę np. na wydział budownictwa :?:


           
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w temacie  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Narzędzia



Skocz do:  

Uprawnienia

Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów


cron

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

Original style by phpBBservice.nl & New Design style by ZeNaNLi