Nie bądź tylko Gapiem. Weź aktywny udział w dyskusji i zarejestruj się już teraz. Rejestracja

Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Odpowiedz w temacie

Ciekawe potrawy, kuchnie swiata itp.


Luźne rozmowy na luźne tematy

Opcje      Szukaj
Post 29 kwi 2008, o 23:10
 Re: Ciekawe potrawy, kuchnie swiata itp.


Jasiek napisał(a):
Bycze jadra? :lol: Nawet o czyms takim nie slyszalem.


a to już słyszysz. jadłeś krokodyle i kangury to jajca byka tez mógłbyś tam u siebie poszukać i spróbować.


           
Post 29 kwi 2008, o 23:13
 Re: Ciekawe potrawy, kuchnie swiata itp.
Legenda
Legenda
Avatar użytkownika

Dołączył: 29 sie 2004, o 11:25
Skąd: Sydney
Posty: 8376

Zobacz profil 
Nigdy ich tu w zyciu nie widzialem. Nawet nie wiedzialem, ze to mozna jesc. Kangur i krokodyl to cos zupelnie normalnego w miejscowej kuchni, a krokodyl jest rowniez normalny w wielu azjatyckich kuchniach. Zreszta jest pare innych ciekawych potraw, ktore mozna spotkac - wielblad, rekin, golab, przepiorka, osmiornica... niektore z nich tez mialem okazje jesc.

_________________
Regards from Sydney
Jasiek

It's ok to disagree with me. I cannot force you to be right


           
Post 29 kwi 2008, o 23:14
 Re: Ciekawe potrawy, kuchnie swiata itp.


gołębie to jadłeś te dachowce tu w Polsce?


           
Post 30 kwi 2008, o 01:15
 Re: Ciekawe potrawy, kuchnie swiata itp.
Legenda
Legenda
Avatar użytkownika

Dołączył: 29 sie 2004, o 11:25
Skąd: Sydney
Posty: 8376

Zobacz profil 
Golebie sprzedaja tu Chinczycy, a robi sie z nich zupe. Z tego co zona mowila, to wlasnie takie dachowe. :D W Polsce golebi sie nie je. Ja nie mialem okazji ich sprobowac nawet tu w Australii (jak pisalem, tylko niektore z wymienionych potraw sprobowalem). Nie mialem okazji jesc wielblada. Jadlem natomiast rekina (bez rewelacji), przepiorke (dobra, ale zwykly kurczak czy indyk lepszy) i osmiornice (duza kalamarnica jest niedobra, natomiast male osmiorniczki calkiem calkiem).

A z potraw z Polski - ges. Naprawde bardzo dobra. Niejeden z nas na pewno jadl konia (kabanosy robi sie z koniny). Kaczke tez jadlem, ale tylko raz tu w Australii.

Mimo wszystko zadna z wymienionych potraw nie umywa sie do krokodyla czy kangura. Rownie dobre sa byc moze krewetki, calkiem niezle jest tez mieso kraba.

_________________
Regards from Sydney
Jasiek

It's ok to disagree with me. I cannot force you to be right


           
Post 2 maja 2008, o 09:50
 Re: Ciekawe potrawy, kuchnie swiata itp.
Reprezentant kraju
Reprezentant kraju

Dołączył: 25 cze 2003, o 11:05
Posty: 672

Zobacz profil 
Jasiek napisał(a):
A w czyms konkretnym, czy po prostu w czymkolwiek?

w wodzie. niektorzy nawilzaja w slonej wodze ale to wtedy ja k nie masz imbiru. ponoc ocet tez nie jest zly


           
Post 28 paź 2009, o 11:15
 Re: Ciekawe potrawy, kuchnie swiata itp.
Legenda
Legenda
Avatar użytkownika

Dołączył: 29 sie 2004, o 11:25
Skąd: Sydney
Posty: 8376

Zobacz profil 
Mysle, ze warto temat przeniesc bardziej na gore...

Na poprzedniej stronie zadalem nyksowi pytanie - co zrobic, aby przy robieniu sushi zmieklo ziele (glon), w ktore sie je owija. Sprawa wyglada tak, ze do sushi uzywa sie tzw. steamed rice (ryzu zrobionego na parze) i ten ryz (ktory nie moze byc za bardzo suchy) wciera sie w owe glony niczym maslo w chleb. Przerobilem te kwestie kilka razy z zona i sushi wyszlo bardzo dobre.

Od czasu, gdy zalozylem temat, mialem okazje poprobowac duzo innych potraw, wiec spiesze doniesc.

- Barszcz czerwony, ale zrobiony na zurze. Jak to sie robi? Otoz najpierw ukiszony zur rozbeltujemy w wodzie i wkladamy do garnka z woda i warzywami. Gotujemy. Jak sie zagotuje to wlewamy do tego smietane i wychodzi nam zur bialy. Teraz do tego nalezy dodac odpowiedni koncentrat (w proszku albo w plynie) i zupa przypominajaca barszcz (ale smakujaca ciut inaczej) juz jest. A kazdy doda, co chce... ziemniaki, jajka, uszka, slonina itd.

- Butter chicken czyli kurczak w sosie maslanym. Jest to danie hinduskie. Nie wiem, jak oni to przyrzadzaja, na pewno tam jest curry, bo sos jest czerwony i niezbyt ostry. Moja zona mowi, ze troche slodkawy. I to wlasnie ow sos nadaje calosci wyjatkowy smak. Fantastycznie smakuje z ryzem.

- Lasagne czyli lazania (tak sie chyba to po polsku pisze). Krotko mowiac - przekladaniec - warstwa ciasta, wartstwa miesa i sera, warstwa ciasta, warstwa miesa i sera itp. itd. Niezbyt zdrowe pozywienie, dlatego raczej go unikam.

- dania z kuchni libanskiej. Probowalem ich kilka i najlepiej przypadka mi do gustu pasta z sera fetta. Pamietam, ze byla w niej chyba papryka, kawalki cebuli. Niestety, nie pamietam dokladnych skladnikow

- warzywa uzywane w chinskiej kuchni. Najpopularniejsze to Bok Choi i Ton Choi. Pierwsze przypomina troche z wygladu pora, ale nie smakuje tak samo. Zdjecie w linku ponizej

http://z.about.com/d/chinesefood/1/0/Y/1/bokchoy2.jpg

Ton Choi z kolei to taka dlugasna trawa z cienkimi lisciami

http://aesookkim.com/cooking/wp-content/uploads/2009/08/ton-choi-300x218.jpg

Chinczycy obydwa przyrzadzaja na patelni z lekkim dodatkiem oleju i czosnku. Mialem okazje nauczyc sie jak sie to przyrzadza i aby to bylo zjadliwe, trzyma sie to na patelni moze z 2 minuty.

Ogolnie duza czesc chinskiej kuchni opiera sie na czosnku, imbirze oraz dodatku odpowiednich ziol, ktore dodaja calemu posilkowi odpowiedniego smaku.

Jesli chodzi o slimaki, to w Chinach jedza to regularnie, ale nie dalem sie skusic

Z kuchni bardziej typowej dla Australii to moim zdaniem kanapka z avocado i tunczykiem lub lososiem. Rewelacyjnie sie na siebie te smaki nachodza i tworza znakomity efekt. Ryba musi byc jednak odpowiednio doprawiona, po angielsku najlepsze efekty daje tzw. tuna in brine.

_________________
Regards from Sydney
Jasiek

It's ok to disagree with me. I cannot force you to be right


           
Post 28 paź 2009, o 18:10
 Re: Ciekawe potrawy, kuchnie swiata itp.
Weteran
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył: 19 cze 2005, o 19:14
Skąd: Rzeszów
Posty: 3029

Zobacz profil 
Kuchnia Węgierska to jest to co kocham :tak:

_________________
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


           
Post 28 paź 2009, o 18:18
 Re: Ciekawe potrawy, kuchnie swiata itp.
Uczestnik GP
Uczestnik GP
Avatar użytkownika

Dołączył: 18 kwi 2006, o 01:13
Posty: 1325

Zobacz profil 
wow ale temat. Nawet nie wiedziałem że jest coś o kulinariach :D
Powyżej ktoś (chyba Jasiek) pisał coś o barszczu czerwonym. Jak chcecie mieć barszcz "palce lizać" to ugotujcie go na sercach drobiowych. Kupujecie tackę serc. Oddzielacie na szybko resztku tłuszczyku i gotujecie z tego rosół. Do tego rosołu dodajecie koncentrat z buraków ćwikłowych KRAKUS, przyprawy i nać. Gotujecie jeszcze 10 min. Gwarantuje że palce lizać. (tyle że może nie każdy lubi sterczące aorty :) )

Pracowałem dość długo we Włoszech w restauracji, więc jak kogoś interesuje coś dobrego z tamtej kuchni, to proszę bardzo pytać. Małże, ośmiornice, krewetki... itd. to moja specjalność.

Umiem też zrobić naprawdę dobre i rasowe sushi :) (generalnie, lubię gotować) :jezor:


           
Post 28 paź 2009, o 21:51
 Re: Ciekawe potrawy, kuchnie swiata itp.
Legenda
Legenda
Avatar użytkownika

Dołączył: 29 sie 2004, o 11:25
Skąd: Sydney
Posty: 8376

Zobacz profil 
Cytuj:
Małże, ośmiornice, krewetki...


Ja mialem okazje sprobowac ostryg przyrzadzonych w piekarniku, ale nie przypadly mi do gustu. Krewetki natomiast jadam regularnie, od czasu slubu staly sie jedna z moich ulubionych potraw. Kiedys poruszylem ich temat na Sportsboard.pl, to ludzie narzekali, ze to niedobre, bo pancerzyki w zebach zgrzytaja. Tymczasem krewetka, zeby nadawala sie do jedzenia, musi byc najpierw dobrze obrana. Wiem, ze wielu Polakow, widzac ja w orginalnej postaci (z oczami, nogami i ogonem) przeraza sie do tego stopnia, ze nigdy potem nie chca jej jesc. Mnie to nie przeraza, po prostu sie obiera, tak samo jak kurczaka czy rybe.

A co do wloskiej kuchni to oczywiscie - pizza, makarony, spaghetti czy lasagne - wszystko z tych rzeczy lubie. :)

_________________
Regards from Sydney
Jasiek

It's ok to disagree with me. I cannot force you to be right


           
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w temacie  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: FIS i 20 gości


Narzędzia



Skocz do:  

Uprawnienia

Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

Original style by phpBBservice.nl & New Design style by ZeNaNLi