Nie bądź tylko Gapiem. Weź aktywny udział w dyskusji i zarejestruj się już teraz. Rejestracja

Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Odpowiedz w temacie

Ortografia!


Luźne rozmowy na luźne tematy

Opcje      Szukaj
Post 15 sty 2009, o 09:01
 Re: Ortografia!
Uczestnik GP
Uczestnik GP
Avatar użytkownika

Dołączył: 18 kwi 2006, o 01:13
Posty: 1325

Zobacz profil 
"boshe,jush, ...marna :D (sorki że się wtryniłem)


           
Post 15 sty 2009, o 10:37
 Re: Ortografia!
Solidny ligowiec
Solidny ligowiec
Avatar użytkownika

Dołączył: 22 sie 2008, o 00:29
Posty: 495

Zobacz profil 
hahaha vega boski podpis:D:D:D:D

sorki za ot ale nie moglem sie powstrzymac :D

_________________
A cholera mnie już bierze,
kiedy widzę w komputerze,
że pieprzony jakiś gnojek
farmazony sadzi swoje!


           
Post 15 sty 2009, o 12:40
 Re: Ortografia!
Uczestnik GP
Uczestnik GP
Avatar użytkownika

Dołączył: 21 sty 2003, o 17:19
Posty: 1091

Zobacz profil 
YesMySon napisał(a):
Lecz są tacy, którzy na prawdę na to chorują.

;-) ;-) ;-)

Po pierwsze, to, o czym piszesz to dysortografia. Po drugie, nie mogę się z Tobą zgodzić. Są dwie grupy ludzi cierpiących na dysortografię. Ludzie, którzy kurczowo trzymają się "mam dys... to mi wolno, nie robię z tym nic" i druga grupa "mam dys... ale spróbuję to zmienić". Znam i takich i takich. Wśród drugich dam Ci przykład kolegi, pewnego prawnika. Ma orzeczoną dysortografię. Ale jest tak niesamowicie oczytany, że nie zdarza mu się w ogóle robić błędów. Wiesz, jednym po prostu zapamiętywanie przychodzi łatwiej, innym trudniej. Ale jeśli czytasz (nie mówię, że tylko lektury szkolne! Warto czytać gazety, 2-3 książki na tydzień), w końcu się wyuczysz. To tak jak z żużlem. Jedni uczą się jeździć ślizgiem szybciej, inni potrzebują więcej czasu. Niektórzy uczą się chodzić szybciej, inni wolniej. Ale się uczą. Zależy to od predyspozycji, chęci i samozaparcia. Nie jeden raz od nie jednego profesora takie teksty słyszałem, będąc na polonistyce ;) I ja je tylko podzielam, nie tworzę...


           
Post 16 sty 2009, o 17:32
 Re: Ortografia!
Ligowy debiutant
Ligowy debiutant
Avatar użytkownika

Dołączył: 24 lip 2008, o 10:38
Posty: 64

Zobacz profil 
Diamond masz racje. Nad każdym należy pracować, ale w niektórych przypadkach nie można całkowicie tego wyleczyć - pomimo wykonanej pracy.

"boshe, jush" itp. - to jest przykład obniżania poziomu intelektualnego społeczeństwa, ale jest spora część osób w młodym wieku, która leje na takie "słowa" i bardzo dobrze.


           
Post 16 sty 2009, o 23:17
 Re: Ortografia!
Uczestnik GP
Uczestnik GP
Avatar użytkownika

Dołączył: 21 sty 2003, o 17:19
Posty: 1091

Zobacz profil 
Zastanawiam się jednak, czy to jest złe. Cóż, to po prostu język Internetu. Trochę ten język jakby zubożały, bo czerpie głównie z mowy potocznej, ale cóż poradzić. Z dnia na dzień, roku na rok, z języka polskiego odchodzą pewne słowa, zwroty, przechodząc do worka oznaczonego 'archaizmy' i na to nie mamy wpływu. Zostają one (jak na razie w mowie potocznej) wyparte choćby przez akronimy, EMOTIKONY (po co je używamy? ano, bo coś tam wyrażają). No ale co, takie życie. Możemy jedynie dbać o to, by mimo pojawiającej się nowomowy, nie zapominać o języku polskim czystym i ładnym :piwo: .


           
Post 18 sty 2009, o 14:31
 Re: Ortografia!
Ligowy debiutant
Ligowy debiutant
Avatar użytkownika

Dołączył: 24 lip 2008, o 10:38
Posty: 64

Zobacz profil 
Diamond, wg. mnie to nie jest kwestia języka internetowego albo innych podobnych rzeczy. To jest coś w rodzaju szpanu, popisania się. W sumie to nie wiem jak to dokładnie określić. Np. wyraz "boshe". W tym przypadku ktoś chce się popisać quasi angielskim, bo nie widzę innego powodu. Gdyby to było krótsze od popularnego wyrazu wymawianego w nagłym przypływie emocji "Boże" to jeszcze bym zrozumiał. Mimo wszystko sądzę, iż język polski w większym stopniu przetrwa. Nie po to ktoś o niego walczył, by tak pozwolić mu "odejść", co musimy pilnować my, Polacy.


           
Post 18 sty 2009, o 14:39
 Re: Ortografia!
Medalista GP
Medalista GP
Avatar użytkownika

Dołączył: 6 sty 2007, o 13:06
Skąd: Rzeszów B4/Glasgow
Posty: 2071

Zobacz profil 
To czy język zostanie w niezmienionej formie (bez tych "hardcorowych" zapożyczeń), bo część już i tak na dobre zadomowiła się naszym języku. Zależy to tylko i wyłącznie od tych, którzy "wychowywali się bez internetu i komórki" :peace: kiedyś wkleję tekt który dokładnie obrazuje życie bez tych "cudów XX wieku" pokazujący w bardzo jasny sposób to, że kiedyś można było obejść się bez komputera i komórki.

_________________
II miejsce Typer Liga 2018

Obrazek

Obrazek


           
Post 18 sty 2009, o 21:39
 Re: Ortografia!
Uczestnik GP
Uczestnik GP
Avatar użytkownika

Dołączył: 21 sty 2003, o 17:19
Posty: 1091

Zobacz profil 
Czasu, a wraz z nim postępu nie zatrzymamy. Jak pokazała historia, to nieodwracalny proces. Język ewoluuje, do użytku codziennego trafiają nowe słowa, niektóre wychodzą z niego. Polecam oryginalne teksty średniowieczne na przykład ;) żeby cokolwiek zrozumieć, zawsze musiałem używać opracowań. Bo niby to język polski ;)

Kiedyś można się było obejść bez samolotów, zapalniczek (...), lodówki. Odkładając dziś na bok komórkę i laptopa, utrudniamy sobie życie. A po co to robić? Fajnie umieć korzystać z dobrodziejstw ewolucji, nie zatracając zarazem pamięci o korzeniach.

Jush, boshe i te inne są raczej przykładem otępienia i maksymalnego upraszczania sobie życia. Bez ortografii, bez zasad. Taka wolna amerykanka. Gdy byłem młody i miałem napisać jakąś biografię, brałem encyklopedię i pisałem. Uczyłem się więc mimowolnie poprawnej polszczyzny. Dziś robiąc referat, dzieciaki używają częściej CTRL + C -> CTRL + V niż mózgu i stąd mamy takie durnowate uproszczenia.


           
Post 18 sty 2009, o 23:59
 Re: Ortografia!
Junior
Junior
Avatar użytkownika

Dołączył: 20 sie 2006, o 19:37
Posty: 142

Zobacz profil 
temat rzeka. szkoda tylko, że nie mam czasu.
Diamond_ napisał(a):
Po pierwsze, to, o czym piszesz to dysortografia.

w najprostszym ujęciu.
obecnie w literaturze [zakładam, że tutaj na forum również] pod pojęciem dysleksji rozumie się już zazwyczaj dysleksję rozwojową [specyficzne trudności w nauce czytania i pisania].
1:1 ;)
Diamond_ napisał(a):
Po drugie, nie mogę się z Tobą zgodzić. Są dwie grupy ludzi cierpiących na dysortografię.

to w końcu jest chorobą skoro na nią cierpią czy nie?
pytanie retoryczne. sprawę wyjaśniają międzynarodowe klasyfikacje chorób ICD-10, DSM-IV [czy się to komu podoba czy nie, dysleksja ma w nich swoje pięć minut].
Diamond_ napisał(a):
Niektórzy uczą się chodzić szybciej, inni wolniej. Ale się uczą. Zależy to od predyspozycji, chęci i samozaparcia. Nie jeden raz od nie jednego profesora takie teksty słyszałem, będąc na polonistyce ;) I ja je tylko podzielam, nie tworzę...

no, to profesorzy na polonistyce niewiarygodne prawdy odkrywają. ale zakładam, że pewnie niewiele mieli w życiu wspólnego z pedagogiką i badaniami choćby np. Marty Bogdanowicz.

dobra. dysleksja dysleksją. teraz w szkołach jest moda na ADHD :mrgreen:

_________________
Każda godzina dnia i nocy pachnie kawą. Każda godzina dnia i nocy przynosi inną barwę świata. Tworzy ją kofeina, zabarwiając moje myśli i malując dla mnie świat. Każda godzina budzi we mnie pragnienie napoju zrodzonego z geniusza wieków. Pragnę nawet wówczas, kiedy piję. Jest nas kilku, tak jak ja, opętanych. Pijemy kawę. Jej smak wonny, słodki, przedziwny i gorący cieszy nasze usta, syci czeluście naszych wnętrz. Nozdrza wciągają jedyny spośród zapachów świata.
- M.S. Alkaloidy


           
Post 19 sty 2009, o 12:32
 Re: Ortografia!
Reprezentant kraju
Reprezentant kraju
Avatar użytkownika

Dołączył: 7 maja 2007, o 09:13
Skąd: Rzeszów, centrum
Posty: 743

Zobacz profil 
Właśnie - jeszcze jeden "wytwór chorobowy" cywilizacji :fucker: czyli ADHD.
Powtórzę to, co już tu padło wiele razy" za naszych czasów... Jakie ADHD? - pałka, pas w ruch i... spokój. To samo z dysortografią: czytać i zapamiętywać aż do us...ej śmierci. Nie było mozliwości - trzeba było się naumieć :tak:

_________________
Prawdziwy kibic jest ze swoją drużyną bez względu na... prezesa:)


           
Post 19 sty 2009, o 13:18
 Re: Ortografia!
Uczestnik GP
Uczestnik GP
Avatar użytkownika

Dołączył: 21 sty 2003, o 17:19
Posty: 1091

Zobacz profil 
Cytuj:
w najprostszym ujęciu.
obecnie w literaturze [zakładam, że tutaj na forum również] pod pojęciem dysleksji rozumie się już zazwyczaj dysleksję rozwojową [specyficzne trudności w nauce czytania i pisania].
1:1 ;)

Odniosłem się do konkretnego przykładu, dlatego nazwałem tę ułomność po imieniu. Generalizując, napisałbym właśnie dysleksja.
Cytuj:
to w końcu jest chorobą skoro na nią cierpią czy nie?

Pewno, że tak. Nie napisałem, że nie. Napisałem zaś, że są dwie grupy. Tacy, którzy mają to wewnątrz pośladków i tacy, którzy chcą coś z tym zrobić. Nie powiesz mi, że większość dzieci z orzeczoną dys... pracuje nad tym. Nie - bo tak jest łatwiej, a ludzie skorzy są do ułatwiania sobie życia. Szczególnie w wieku szkolnym. Nie mówię, że wszyscy. Ale większość.
Cytuj:
no, to profesorzy na polonistyce niewiarygodne prawdy odkrywają. ale zakładam, że pewnie niewiele mieli w życiu wspólnego z pedagogiką i badaniami choćby np. Marty Bogdanowicz.

Wiadomym jest, że poloniści umiłowani są w książkach, więc dla nich panaceum na wszystko to czytać, czytać i czytać. Ale nie możesz zaprzeczyć, że czytając naprawdę można coś osiągnąć.
Chcąc uczyć, z pedagogiką musieli mieć coś do czynienia. ; )

Podsumowując. Nie twierdzę, że nie ma takiej choroby. Bo skoro została odkryta przez milion razy mądrzejszych ludzi ode mnie, to pozostaje mi się z tym zgodzić. Twierdzę natomiast, że jest to perfidnie nadużywane, co prowadzi do intelektualnego zubożenia społeczeństwa. Bo czy nie prościej jest dzieciakowi mającemu naście lat powiedzieć "mam dyslekcję, więc pocałuj mnie w trąbkę", zamiast siąść kilka godzin nad książkami, słownikami et cetera?


           
Post 19 sty 2009, o 15:31
 Re: Ortografia!
Junior
Junior
Avatar użytkownika

Dołączył: 20 sie 2006, o 19:37
Posty: 142

Zobacz profil 
Diamond_ napisał(a):
Wiadomym jest, że poloniści umiłowani są w książkach, więc dla nich panaceum na wszystko to czytać, czytać i czytać. Ale nie możesz zaprzeczyć, że czytając naprawdę można coś osiągnąć.

nie mogę.
Diamond_ napisał(a):
Chcąc uczyć, z pedagogiką musieli mieć coś do czynienia. ; )

30 godzin w pierwszym semestrze na pierwszym roku :biggrin: . przynajmniej teraz tak to podobno wygląda.
dawniej pewnie lepiej nie było.

_________________
Każda godzina dnia i nocy pachnie kawą. Każda godzina dnia i nocy przynosi inną barwę świata. Tworzy ją kofeina, zabarwiając moje myśli i malując dla mnie świat. Każda godzina budzi we mnie pragnienie napoju zrodzonego z geniusza wieków. Pragnę nawet wówczas, kiedy piję. Jest nas kilku, tak jak ja, opętanych. Pijemy kawę. Jej smak wonny, słodki, przedziwny i gorący cieszy nasze usta, syci czeluście naszych wnętrz. Nozdrza wciągają jedyny spośród zapachów świata.
- M.S. Alkaloidy


           
Post 25 sty 2009, o 04:12
 Re: Ortografia!
Szkółkowicz
Szkółkowicz

Dołączył: 15 sie 2007, o 02:09
Posty: 27

Zobacz profil 
Nie tyczy się to ortografii, ale jeśli chodzi o kaleczenie polskiego języka to niemiłosiernie denerwuje mnie gdy ktoś używa słów, których znaczenia nie rozumie. A sztandarowym przykładem, szczególnie na forach, jest używanie sformułowania "bynajmniej" co wg piszących ma oznaczać tyle co "przynajmniej". Otóż :cenzura: nie! Te dwa słowa maja zupełnie różne znaczenia. "Bynajmniej" ma znaczenie zbliżone do "wcale nie", "absolutnie", powinno to wyglądać tak np:
-Chcesz wyruchać moją siostrę?
-Bynajmniej, za bardzo ją szanuję. ;)
A takich przykładów jest więcej.

pozdro ;)


           
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w temacie  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Narzędzia



Skocz do:  

Uprawnienia

Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

Original style by phpBBservice.nl & New Design style by ZeNaNLi